Automobilių vertinimas dažniausiai reikalingas, kai nusprendžiama automobilį parduoti arba įsigyti naują ir sužinoti, ar už transporto priemonę nebus permokama. Jeigu kada nors pardavinėjote ar planavote įsigyti automobilį, žinote, kad pagrindiniai jo vertę lemiantys veiksniai yra markė, modelis ir pagaminimo metai. Visgi, yra ir kitų dalykų, į kuriuos reikia atsižvelgti, tad ką svarbu prisiminti?
Vienas esminių automobilių vertinimo kriterijų – rida. Ji labai svarbi vertinant transporto priemonės vertę: kuo didesnė rida, tuo didesnė tikimybė, kad kai kurios automobilio dalys bus nusidėvėjusios ir jas greitai reikės keisti. Visgi, prisiminkite, kad šiandien ridą yra įmanoma „atsukti“, todėl turite atidžiai įvertinti visus kriterijus.
Reikia atsižvelgti ir į pačią automobilio būklę – tiek važiuoklės, tiek salono. Vertei įtakos turi įrangos būklė, taip pat svarbu žinoti ar informuoti, kurios dalys buvo neseniai pakeistos, o kurias gali tekti keisti. Jeigu kokios nors detalės buvo keistos, reikėtų sužinoti, ar buvo naudotos originalios dalys. Taip pat reikia išsiaiškinti, ar automobilyje yra kita reikalinga ir veikianti įranga: oro pagalvės, signalizacija, oro kondicionavimo sistema, sėdynių šildymas, radijas, diferencialo blokavimas ir kiti panašūs dalykai.
Kitas svarbus, tačiau tuo pačiu ir elementarus kriterijus – pirmosios registracijos data: kuo senesnis automobilis, tuo mažesnė jo vertė. Taip pat svarbi ir degalų rūšis – benzinas, dyzelinis kuras, dujos, elektra. Vertei įtakos gali turėti dujų sistemos įrengimas ir dujų baliono galiojimo pabaigos data.
Automobilių vertinimui svarbi yra ir automobilio istorija: ar transporto priemonė buvo naudota kaip taksi ar kaip įmonės automobilis, taip pat ar jis buvo laikomas garaže ar lauke. Pasikeitus įstatymams, svarbu žinoti kada baigiasi privalomasis automobilio draudimas. Be to, pagal dabartinę nustatytą tvarką, perleidžiant transporto priemonę kitam savininkui, kartu perleidžiamas ir draudimas, todėl nusipirkę automobilį su dar kelis mėnesius galiosiančiu draudimu, galite nemažai sutaupyti.
Vertinant automobilį, reikia prisiminti, kad visada bus dvi jo kainos – realią ir rinkos. Reali kaina nustatoma atsižvelgiant į visą konkretaus automobilio techninę informaciją, o rinkos kaina yra artimesnė tai, už kurią parduodami tokios pačios markės ar modelio automobiliai.