Saulės elektrines galima montuoti ant žemės ar net ant tvoros, tačiau dažniausiai montuojama ant pastato stogo. Į ką reikėtų atsižvelgti ruošiantis įrengti elektrinę ant stogo?
Saulės elektrinė ant stogo statoma, nes:
- Žinoma, tokiai elektrinei nereikia turėti laisvos sklypo prie pastato, taip pat nereikėtų kitur ieškoti žemės sklypo, kurio prisijungimas prie ESO tinklo kainuotų papildomai.
- Vieta ant stogo nenaudojama. Pastato infrastruktūra (ventiliatoriai ar kaminai) saulės elektrinių įrengimui dažniausiai netrukdo.
- Paprastesnis reikalingų dokumentų surinkimo ir tvirtinimo procesas leidžia greičiau įrengti elektrines.
- Prijungus elektrą prie esamo ESO įvado, pagaminta elektra suvartojama iš karto ir netaikomi saugojimo ar perdavimo mokesčiai.
Statybos ekspertizė yra būtina, dėl to tai prisiminkite
Reikia apžiūrėti laikančiąją konstrukciją, kad būtų galima statyti saulės elektrinę ant stogo, nes saulės elektrinės ant stogo turi būti patvariai pritvirtintos ir tinkamoje vietoje. Ar konstrukcijos atlaikys papildomą saulės jėgainės svorį, nustatys statybų ekspertai. Šią paslaugą taip pat galima užsisakyti iš jūsų pasirinkto saulės energijos tiekėjo. Apžiūros kaina priklauso nuo stogo būklės, dydžio ir sudėtingumo, vidutiniškai kainuoja apie 1200-1500 eurų.
Stogo nuolydis ir orientacija
Idealiu atveju modulis turėtų būti montuojamas taip, kad jo plokštuma būtų atsukta į pietus, maždaug 30 laipsnių kampu horizonto atžvilgiu. Tačiau praktiškai viskas priklauso nuo stogo, ant kurio planuojama įrengti elektrinę. Jei stogas yra šlaitinis, modulių orientacija bus tokia pati kaip nuolydis. Geriausiu atveju modulių pasvirimo kampas gali būti šiek tiek padidintas.
Jei stogas plokščias, dėl platesnio modulių išdėstymo taip pat nebus visiškai atsukti į pietus, dažniausia montavimo konfigūracija – jį pakelti 10 laipsnių. Montavimo sprendimai priklauso nuo leistinų stogo apkrovų, ploto, kurį galima skirti jėgainei, prioritetas – maksimalus energijos gamybos efektyvumas.
Stogams yra įvairių tipų dangos ir (arba) nuolydžiai keliomis kryptimis
Šiuo atveju sumontuotų modulių azimutas ir pasvirimo kampai skiriasi. Todėl svarbu sujungti susijusius modulius į vieną keitiklio grandinę arba naudoti optimizatorių. Tokios elektrinės dar vadinamos išmaniosiomis.
Be to inverterio grandinės moduliai (jų gali būti apie 30) pagamintų tiek energijos, kiek ir mažiausias generuojantis modulis tarp jų. Taip įrengtos elektrinės gali gerokai sumažinti pagaminamos elektros energijos kiekį. Daugeliu atvejų įmonės nerimauja dėl saulės elektrinių įrengimo sudariusios sutartį su pastatų statybos rangovais. Tokiu atveju projektas turi būti derinamas iš naujo, pratęsiant statybos laiką ir patiriant papildomų išlaidų. Todėl labai svarbu saulės elektrinių projektavimo etape numatyti papildomas stogo apkrovas, kurių vidurkis yra 40 kg/m2 plokštiems stogams ir 20 kg/m2 šlaitiniams stogams.