Vieniems parašyti straipsnį yra lengva, maloni užduotis, o štai kiti, prireikus, ilgai žvelgia į tuščią lapą kompiuterio ekrane nė nežinodami, nuo ko pradėti. Taigi pabandysime pažerti naudingų patarimų ir įžvalgų, padėsiančių atsakyti į klausimą, kaip parašyti gerą ir įdomų straipsnį.
Kas yra geras straipsnis?
Pirmiausia pakalbėkime apie tai, kas yra geras straipsnis. O pastarasis apima kelis aspektus: tvarkinga, taisyklinga kalba, nuoseklus ir logiškas dėstymas, turinys susijęs su tema, pagrįsti teiginiai, faktai, patikrinta informacija ir pan. Geras straipsnis yra informatyvus, logiškas, lengvai skaitomas ir naudingas skaitytojui.
Informacija straipsniui
Straipsnio turinį lemia jam parašyti naudojama informacija. Jeigu rašote straipsnį tokia tema, kurią pats puikiai išmanote, pavyzdžiui, marketingo specialistas rašo straipsnį apie rinkodarą elektroninėje erdvėje, tuomet greičiausiai remsitės sukauptomis žiniomis ir patirtimi. Kitu atveju informacijos reikia ieškoti. Štai čia neretai daromos klaidos. Ieškant informacijos, kuria remdamiesi rašysite straipsnį, tikslinga ją vertinti labai kruopščiai. Priklausomai nuo straipsnio tematikos, puikūs informacijos šaltiniai gali būti moksliniai straipsniai, taip pat įvairios publikacijos specializuotuose leidiniuose (priklausomai nuo temos), tikslinėse svetainėse. Reikėtų vengti informacijos, skelbiamos forumuose ar kituose nepatikimuose šaltiniuose, kur straipsnius, įžvalgas pateikia ne tos srities specialistai. Tai svarbu geram straipsniui parengti.
Jokio „copy paste“!
Šiandieninės technologijos labai pažengę ir nukopijavę svetimas mintis, turinį iš kito šaltinio nesitikėkite „praslysti“. Kopijuota medžiaga labai lengvai atsekama, tad pirmiausia Jūsų, kaip straipsnio autoriaus, autoritetas žlugs, o kitas dalykas – jei straipsnis skirtas virtualiai erdvei, tai jis bus nenaudingas, nes turinys dubliuosis. Todėl norėdami parašyti gerą straipsnį rinkite patikimą informaciją, tačiau savo rašomame straipsnyje ją pateikite savais žodžiais.
Taip pat svarbu nesiremti vienu ar dviem šaltiniais – kuo daugiau šaltinių, kuo daugiau įvairios informacijos, dėl ko Jūsų straipsnis bus įdomesnis ir naudingesnis.
Straipsnio struktūra
Įsivaizduokite, turite du identiško turinio straipsnius, skiriasi tik teksto struktūra – pirmasis straipsnis yra vientisas tekstas, o kitas suskirstytas dalimis, kurios turi pavadinimus. Kaip manote, kuris tekstas bus lengviau skaitomas, o ir vizualiai dailesnis? Žinoma, kad antras! Todėl rekomenduojama straipsnį suskirstyti dalimis ir kiekvienai jų sugalvoti pavadinimą – paprastą arba originalų, bet atskleidžiantį po juo esančios pastraipos ar kelių pastraipų esmę.
Tiesa, straipsnio skirstymas dalimis, kai kiekvienai priskiriama ir antraštė, ypač naudingas, kai straipsnis publikuojamas elektroninėje erdvėje – toks tekstas bus kur kas „draugiškesnis“ paieškos sistemoms.
Kas dar svarbu?
Be minėtų aspektų, nepaprastai svarbus pats dėstymas, minčių pateikimas, vartojamo žodyno ypatumai ir pan. Vieniems kurti tokį tekstą pavyksta tarsi savaime, o štai kitiems reikia gerokai pasistengti. Verta pastebėti, ar tekste nėra pasikartojimą (pavyzdžiui, per dažnai vartojamas tam tikras žodis, frazė), ar mintys dėstomos nuosekliai. Labai svarbu kuo platesnis žodynas, jei norite, kad tekstas būtų ne tik geras ir įdomus, bet ir kokybiškas kalbos prasme.
Taigi, jei svarstote, kaip parašyti gerą ir įdomų straipsnį, verta atsižvelgti į paminėtus aspektus. Jie suteiks kryptingumo, leis išvengti esminių klaidų ir bus gairės rašant straipsnį.