Kas gali atlikti pastatų energinio naudingumo sertifikavimą?

Pastatų energinio naudingumo sertifikavimas

Aplinkos ministerija ir Energetikos ministerija yra bendrai atsakingos už EPBD perkėlimą ir įgyvendinimą Lietuvoje. Direktyva 2010/31/ES ir nacionalinis sąnaudų atžvilgiu optimalių minimalių energinio naudingumo reikalavimų lygių apskaičiavimas, kaip ir planuota, perkelti į Lietuvos įstatymus, todėl Lietuva žengia kelyje atitinkamų reikalavimų įgyvendinimo link. Pagrindiniai reikalavimai buvo nustatyti Statybos ir Energetikos įstatymuose, o toliau detalizuoti techniniuose reglamentuose, paskirstant energijos vartojimo efektyvumo reikalavimus visuose pastatų planavimo, projektavimo ir statybos etapuose


Atestavimas, kaip privalomas reikalavimas naujiems pastatams, įsigaliojo 2007 m. sausio 1 d. Nauji pastatai, įskaitant pastato vienetus, turi būti sertifikuoti baigus statyti. Naujų pastatų ir pastato vienetų energinio naudingumo klasė turi būti ne žemesnė kaip A, kai statybos leidimas vykdomas po 2016 m. lapkričio 1 d. Todėl leidimas statyti nebus išduodamas, jei projektuojamo pastato energinio naudingumo klasė nebus nustatyta, pagal privalomus reikalavimus


Pagrindinės pastatų energinio naudingumo ir energinio naudingumo sertifikavimo nuostatos aprašytos Statybos įstatyme ir Lietuvos Respublikos energetikos įstatyme. Skaičiavimo tvarka apibrėžta Statybos techniniame reglamente STR 2.01.02:2016 „Pastatų projektavimas ir energinio naudingumo sertifikavimas“, priimtas 2016 m. lapkričio 11 d. Aplinkos ministro įsakymu Nr. D1-7541. 2017 m. sausio 1 d. įsigaliojusiame atnaujintame reglamente pateikiami papildomi mažai energijos naudojančių pastatų reitingų apibrėžimai, kurie taikomi B, A ir A+ energinio naudingumo klasės pastatams bei A++ klasės NZEB


Dabartinė skaičiavimo schema naujiems ir esamiems pastatams prieš ir po kapitalinės renovacijos šiek tiek skiriasi. Pastato energinio naudingumo klasė nustatoma pagal pastato parametrų reikšmes, įskaitant: skaičiuojami pastato atitvarų savitieji šilumos nuostoliai; pastato sandarumas; mechaninis vėdinimas su šilumos atgavimo sistemos techniniais rodikliais; energijos suvartojimas pastatų šildymui; statyti pertvaras tarp aukštų ir šiluminių savybių tarpatramius; pastato energinio naudingumo rodiklio C1 reikšmė, apibūdinanti šildymo, vėdinimo, vėsinimo ir apšvietimo neatsinaujinančios pirminės energijos efektyvumą; pastato energinio naudingumo rodiklio C2 reikšmė, apibūdinanti pirminės neatsinaujinančios energijos efektyvumo buitinio karšto vandens ruošimą; ir pastato energijos suvartojimas iš AEI. 

Pastatų energinio naudingumo sertifikavimą atlikti gali tik sertifikavimo ekspertas, kuris turi tam skirtą ir galiojantį pažymėjimą. Norint tapti sertifikavimo ekspertu reikia atitikti nustatytus kvalifikacinius reikalavimus dėl išsilavinimo ir darbo patirties. Taip pat reikia baigti specialius kursus ir išsilaikyti egzaminą. Ši paslauga reikalauja turėti specialių žinių, todėl paslaugos kaina turi būti atitinkama. Taip pat kaina priklauso nuo daugelio veiksnių, ją reikėtų tikslinti, kadangi kiekvieno projektas yra skirtingas.

Komentarai

Įrašų nėra

Palikti komentarą

Naujausi straipsniai

Kvepiantys namai ne tik džiugina nosį, bet ir sukuria jaukią atmosferą jums ir jūsų svečiams. Kas šią atmosferą gali gerokai sugadinti? Taip – nemalonūs kvapai, atsirandantys gaminant maistą, laikant naminius gyvūnus, per retai valant kambarius ir dar dėl daugybės kitų priežasčių.
Visiems nutinka klaidos. Vieną akimirką mėgaujatės puodeliu kavos ar stikline vandens, o kitą – skystis netyčia atsiduria ant jūsų brangaus nešiojamo kompiuterio. Tokie įvykiai gali sukelti nemažai streso, tačiau svarbu žinoti, kaip elgtis tokiomis aplinkybėmis, kad maksimaliai sumažintumėte galimus pažeidimus.
Klausos praradimas gali turėti didelės įtakos gyvenimo kokybei, todėl klausos aparatai yra labai svarbus sprendimas tiems, kurie kenčia nuo klausos praradimo. Tačiau klausos aparatų kompensavimo galimybės labai skiriasi. Šio straipsnio tema kompensuojami klausos aparatai, kokie yra norminiai reikalavimai, kurių turite laikytis draudimo ir esamus kompensavimo skirtumus.